خانه / پزشکی / خواب‌‌آلودگی در فصل بهار و عوامل مربوط به آن
خواب‌آلودگی

خواب‌‌آلودگی در فصل بهار و عوامل مربوط به آن

 شروع فصل بهار و تغییر الگوی زندگی برای برخی افراد با مشکلاتی همراه است. با وجود اینکه برخی افراد در فصل بهار احساس شادابی و نشاط می کنند، بسیاری هم احساس خستگی و خواب‌‌آلودگی دارند و خوابیدن زیاد هم این مشکل را برطرف نمی‌کند.

آیا علت خواب‌‌آلودگی در فصل بهار مرتبط با عارضه افسردگی است؟

به صورت علمی افسردگی فصلی عمدتا مربوط به فصول پاییز و زمستان است و دلیل این امرهم کم بودن نورآفتاب و کاهش هورمون ملاتونین در بدن است. میزان نور، بر مقدار ملاتونینی که بدن تولید می‌کند، تاثیر می‌گذارد و بدین ترتیب کاهش آن در این فصول اختلال خلقی فصلی یا افسردگی زمستانی ایجاد می‌کند، چرا که این هورمون وظیفه تنظیم ریتم‌های بیولوژیکی و شادابی بدن را بر عهده دارد.»

حدوث عارضه خواب‌آلودگی در فصل بهار مربوط به آلرژی‌هایی باشد که به خاطر گرده‌افشانی گیاهان به وجود می‌آید بنابراین برخی حسایت‌های فصلی می‌تواند روی سیستم گردش خون و سیستم هورمونی انسان تاثیر بگذارد و فرد را کسل کند، اما نمی‌توان گفت که فرد افسرده است.»

احساس بیحالی و خواب‌آلودگی اگرچه یکی از علل افسردگی است اما علت تام این بیماری نیست، ما نمی‌توانیم به استناد یک علت، فرد را بیمار تلقی کنیم.»

کمبود انرژی، به هم خوردن سیکل خواب مناسب، کم‌اشتهایی یا بالعکس پراشتهایی، عدم لذت بردن از زندگی، درماندگی و ناامیدی همچنین احساس بی‌ارزشی و عذاب وجدان، از علائم افسردگی است.

به طور معمول هر ساله در ایام نوروز یک رکودی در میزان فعالیت افراد به وجود می‌آید به این ترتیب که زندگی آنها از نظم نسبی خارج می‌شود و در ایام تعطیلات طولانی‌مدت شکل متفاوت‌تری به خود می‌گیرد. این مورد در مقایس کوچکتر در تعطیلی روزهای جمعه قابل مشاهده است که افرادعمدتا روزهای شنبه به سختی تمایل به حضور در محیط کار دارند.»

راهکار برای کاهش کسلی و خواب‌آلودگی

از آنجایی که ما رفتارهای متفاوتی در ایام تعطیلات انجام می‌دهیم بخشی از این عارضه طبیعی است، اما عاملی که می تواند کمک قابل توجهی به کاهش این عارضه کند؛ تنظیم ساعت خواب در ایام تعطیلات نوروز است چرا که دیر خوابیدن‌های شبانه همچنین دیر بیدار شدن‌های روزانه باعث بر هم خوردن نظم ساعت بدن می‌شود.»

بسیار حائز اهمیت است که میزان فعالیت و سبک زندگی در ایام تعطیلات همانند ایام در طول سال باشد. به عنوان مثال نباید فعالیت‌های ورزشی و یا ذهنی خود را به کلی تعطیل کنیم اگر چه می‌توانیم میزان این فعالیت‌ها را کاهش دهیم.»

 منبع: بهداشت نیوز

درباره ی Admin

مطلب پیشنهادی

قارچ ناخن

قارچ ناخن ، علائم و درمان

یک متخصص پوست و مو درباره علل ایجاد قارچ ناخن و روش‌های درمان آن به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.