خانه / پزشکی / سنگ کیسه صفرا و علائم مربوط به آن
سنگ کیسه صفرا

سنگ کیسه صفرا و علائم مربوط به آن

یکی از اعمال بی شمار کبد، ترشح صفراست. قسمت عمده صفرا به صورت تغلیظ شده در کیسه صفرا ذخیره می شود و تا زمانی که به آن نیاز نباشد از کیسه صفرا خارج نمی شود.
کیسه صفرا، صفرای غلیظ خود را در پاسخ به بعضی محرک های دستگاه گوارش مانند ورود غذای چرب به آن و ترشح برخی از هورمون ها، آزاد می کند. برخی شرایط غیر طبیعی مثل افزایش نامتناسب برخی از ترکیبات تشکیل دهنده صفرا، باعث رسوب صفرا در کیسه صفرا و تشکیل تدریجی سنگ می شود.

عوامل تشکیل سنگ کیسه صفرا: 

 چاقی

رژیم غذایی پرکالری و چرب

عوامل ژنتیکی

کاهش حرکت

اختلالات تخلیه کیسه صفرا(مثلا در اثر جراحی ها، تغذیه وریدی، سوختگی)

مصرف قرص های ضد بارداری

حاملگی

کاهش سریع وزن به دنبال یک رژیم غذایی سخت

مصرف برخی داروها

علائم وجود سنگ در کیسه صفرا:

احساس درد و فشار شدید و مداوم در قسمت بالا و راست شکم است و غالباً ناحیه بین دو کتف، کتف راست یا شانه تیر می کشد. این درد معمولا به طور پایدار وجود دارد ولی گاهی شدت آن بسیار افزایش می یابد که این درد شدید می تواند از ۱۵ دقیقه تا ۵ ساعت طول بکشد و سپس به آرامی فروکش می کند. علاوه بر درد، علائمی همچون، احساس مبهم پری در معده، آروغ زدن و نفخ شکم نیز می تواند نشانه وجود سنگ صفرا باشد.
ساده ترین و پرکاربرد ترین روش تشخیص سنگ های کیسه صفرا را سونوگرافی است.

درمان‌های طبیعی سنگ کیسه صفرا:

زردچوبه، شاهتره، ریشه کاسنی، غاثف، افسنطین، گل قاصدک، آناگالیس، سیر، سداب، خرفه، رزماری(اکلیل کوهی)، تمر هندی، روغن، برگ و پوست زیتون، گزنه، سنبلالطیب، گل همیشه بهار، نعناع، گل محمدی، مَرْغ، بابونه، انیسون، سبوس برنج، زرشک، زبان گنجشک، ریواس، کنگر فرنگی، کرفس قمری و جعفری.

همانطور که میدانید انسان دارای چهار طبع صفرا، خون، بلغم و سودا میباشد که هرگاه یکی از این طبایع غالب گردد علائم و آثاری خاص در فرد ایجاد مینماید. چنانچه صفرا غالب باشد، فرد را صفراوی مزاج گویند.

خصوصیات افراد صفراوی مزاج

این افراد دارای پوست گرم و خشک، رنگ چهره زرد یا زیتونی، اندامهای لاغر و کوچک، تنفس و نبض سریع، خواب کم همراه با آشفتگی و حرکات تند و سریع، خشمگین، پرانرژی و خستگی ناپذیر میباشند.

همچنین در این افراد، دهان تلخ مزه، خارش بدن، کمی اشتها، بادگلو، سوزش دهانه معده، قی آلوده به صفرا، خشکی زبان، گودی چشمها، تشنگی و زردی متمایل به قرمزی ادرار مشاهده میگردد.

درمان جراحی

کلسیستکتومی (برداشتن کیسه صفرا) معمولاً درمان انتخابی سنگ کیسه صفرا می‌باشد. کله‌سیستکتومی با لاپاروسکوپ امروزه بهتر از کلسیستکتومی با جراحی باز است. البته سایر روش‌ها مانند مصرف اورسودوکسی کولیک برای حل کردن سنگ‌های صفراوی نیز ممکن است توسط پزشک توصیه شود که باید به مدت دو سال مصرف شود و در برخی بیماران (به خصوص سنگ‌های کوچککلسترولی) مؤثر می‌باشد. در این بیماران همچنین رژیم کم چربی و مسکن تجویز می‌شود.

  • از درمان‌های جدید سنگ کیسه صفرا در موارد غیر حاد تزریق مواد حلال از طریق پوست به کیسه صفرا و نیز شکستن سنگ‌ها به کمک شوک، امواج ارسالی از خارج از بدن (E.S.W) است.
  • در کوله سیستیت حاد درمان انتخابی جراحی فوری است.

منبع: نمناک

درباره ی Admin

مطلب پیشنهادی

زخم اثنی عشر

زخم اثنی عشر و دلائل ایجاد آن

زخم اثنی عشر یکی از انواع زخم معده است. اما بخش‌های دیگری از دستگاه گوارش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.