خانه / پزشکی / انواع بیوپسی کدام است ؟
انواع بیوپسی

انواع بیوپسی کدام است ؟

بیوپسی یک روش پزشکی است که شامل نمونه برداری از بافت بدن می شود تا بتوان آن را تحت یک میکروسکوپ بررسی کرد.
نمونه بافتی می تواند تقریبا در هر نقطه از بدن، از جمله پوست، اندام و سایر ساختارها گرفته شود.
اصطلاح “بیوپسی” اغلب برای اشاره به هر دو عمل نمونه برداری و نمونه بافتی است.

بیوپسی انواع مختلفی دارد که برای شناسایی طیف وسیعی از شرایط سلامت مورد استفاده قرار می گیرد.در ادامه با انواع بیوپسی آشنا خواهید شد.

انواع بیوپسی

۱- بیوپسی پانچ

با یک وسیله خاص، سوراخ کوچکی در پوست برای بدست آوردن نمونه پوست ایجاد می شود، و وضعیت پوست را بررسی می کنند.

۲- بیوپسی سوزنی

یک سوزن مخصوص توخالی که توسط اشعه ایکس، اولتراسوند، سی تی اسکن یا اسکن MRI هدایت می شود، برای بدست آوردن بافت از یک عضو یا از بافت زیر پوست استفاده می شود.

۳- بیوپسی آندوسکوپی

آندوسکوپ برای حذف بافت استفاده می شود، مانند از معده در طول گاستروسکوپی.

۴- بیوپسی اگزوز

جراحی برای حذف بخش بزرگتر از بافت استفاده می شود.

۵- بیوپسی پری اپرا

این نوع از بیوپسی می تواند در طی عمل جراحی انجام شود؛ در شرایط خاص، نمونه ممکن است بلافاصله مورد آزمایش قرار گیرد تا به کمک جراحی یا درمان بیشتر کمک کند.

نحوه انجام بیوپسی

نحوه انجام بیوپسی بستگی به جایی که نمونه بافت از آن خارج می شود. قبل از انجام این روش، اسکن CT یا MRI اغلب به عنوان راهنما برای کمک به تصمیم گیری استفاده می شود.

پس از نمونه برداری بافت، تحت یک میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرد تا به شناسایی ماهیت مشکل کمک کند. که اغلب به معنی تشخیص قطعی می تواند باشد.

نوع لکه ها و آزمایش هایی که هنگام استفاده از بافت در زیر میکروسکوپ مورد استفاده قرار می گیرند بستگی به وضعیت پزشکی مورد بررسی قرار می گیرد.

دوره نقاهت در بیوپسی

اکثر بیوپسی ها فقط به بی حسی موضعی نیاز دارند،و نیازی به بیهوشی نیست بدین معنا  که لازم نیست یک شب در بیمارستان بستری شوند. با این حال، هنگامی که روش تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، معمولا یک شب بستری نیاز می باشد.

اکثر نمونه های بیوپسی به دلیل بیهوشی بدون درد هستند، هرچند این بستگی به جایی که نمونه گرفته شده است، دارد. ممکن است احساس درد ناخوشایندی داشته باشید که با توجه به توصیه پزشک یا جراحتان می تواند با درد کمر درمان شود.

بعضی از نمونه های بیوپسی ممکن است شامل چندین ساعت در بیمارستان بستری شوند. ممکن است محل عمل را بخیه بزنند.

زمان مشخص شدن نتیجه

نتایج اغلب در عرض چند روز در دسترس است. با این حال، این پیش بینی دشوار است، زیرا بعد از اولین بررسی نمونه، ممکن است نیاز به آزمایش بیشتر باشد. گاهی اوقات لازم است که اسلایدهای میکروسکوپ را دور بیاوریم، تا متخصص دیگری آن را بررسی کند.

اگر بیوپسی در طی عمل جراحی انجام شود، در بعضی موارد ممکن است از یک روش پردازش متفاوت استفاده شود، که به عنوان یک بخش یخ زده شناخته می شود. این کار جراح را قادر می سازد تا نتیجه اولیه را بدست آورد، که می تواند برای کمک به درمان در حالی که در حال پیشرفت است استفاده شود.

پزشک GP، مشاور بیمارستان یا پرستار شما نتایج خود را به شما ارائه می دهد و آنچه را که می خواهید بگویید. بیوپسی گاه غیرقابل تصور است، به این معنی که نتیجه قطعی نداشته است. در این مورد، ممکن است بایپلسی تکرار شود، یا ممکن است برای تأیید تشخیص، نیاز به آزمایش دیگری باشد.

منبع: سلف سایت

درباره ی Admin

مطلب پیشنهادی

زخم اثنی عشر

زخم اثنی عشر و دلائل ایجاد آن

زخم اثنی عشر یکی از انواع زخم معده است. اما بخش‌های دیگری از دستگاه گوارش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.