خانه / پزشکی / ایست قلبی ( سکته قلبی ) وتفاوت آن با حمله قلبی
ایست قلبی - حمله قلبی

ایست قلبی ( سکته قلبی ) وتفاوت آن با حمله قلبی

یک متخصص قلب گفت: وقتی کسی دچار ایست قلبی می‌شود یعنی کار قلب به دلیل یک مسئله الکتریکی متوقف شده اما حمله قلبی به دلیل مسدودشدن یک شاهرگ در قلب رخ می‌دهد.

محمد خوش‌خویی گفت: وقتی کسی دچار حمله قلبی می‌شود، معنای آن این است که یکی از عروق مسدود شده و گردش خون را دچار اشکال کرده است اما ماجرا در ایست قلبی به‌گونه دیگری است؛ در ایست قلبی یک مسئله الکتریکی رخ داده و ضربان قلب به‌طور کلی متوقف می‌شود.

این متخصص قلب در ادامه افزود: اگر در محیط کار و یا در خیابان فردی را دیدید که نمی‌تواند به‌خوبی نفس بکشد و شروع به لرزیدن کرده و زمین می‌خورد باید بدانید این صحنه به‌سرعت کشنده است اما اگر در مواقعی که با این صحنه روبه‌رو می‌شوید بدانید که باید چه کاری انجام دهید می‌توانید زندگی یک نفر را نجات دهید.

وی با اشاره به اینکه حمله قلبی با ایست قلبی متفاوت است، ادامه داد: یکی از مشکلاتی که افراد در چنین مواقعی دچار سردرگمی می‌شوند این است که تفاوت این دو مورد را به‌خوبی نمی‌دانند و به‌خوبی آگاه نیستند که یک فرد در چه موقع دچار ایست قلبی است و در چه موقع حمله قلبی به او دست داده است.

خوشخویی گفت: کسی‌‌که دچار حمله قلبی می‌شود کارکرد یک رگ از بدنش که خون را به قلب می‌رساند دچار مشکل می‌شود و نمی‌تواند خون را به‌درستی به قلب برساند.

عوامل تشدید کننده حمله قلبی :

سیگار

چاقی

کلسترول بالا

در چنین شرایطی به‌اصطلاح می‌گویند قلب شروع به مردن می‌کند اما ضربان قلب ادامه پیدا می‌کند و درصورتی‌که این وضعیت ادامه پیدا کند آسیب بیشتری خواهد شد.

خطرناک بودن ایست قلبی ( سکته قلبی)

 در ایست قلبی ضربان قلب ریتمی می‌شود و در یک‌لحظه قلب از خون‌رسانی بازمی‌ماند و به علت نرسیدن خون به مغز و ریه و ارگان‌های حیاتی می‌تواند به این دستگاه‌ها آسیب برساند و اگر کمک‌رسانی صورت نگیرد شانس زنده ماندن وجود نخواهد داشت.

خوش‌خویی تأکید کرد: در ایست قلبی نمی‌توان برای بیمار کاری انجام داد زیرا بر اساس آمار تنها ۶ درصد از کسانی که دچار ایست قلبی می‌شوند زنده می‌ماند و بقیه پیش از رسیدن به بیمارستان از دنیا می‌روند.

نحوه تشخیص ایست قلبی از حمله قلبی

علامت‌هایی که این دو عارضه نشان می‌دهند کاملاً از هم متفاوت هستند؛

علائم حمله قلبی

وقتی کسی دچار حمله قلبی می‌شود از درد قفسه سینه شکایت می‌کند, قسمت بالای بدنش درد می‌کند و تنگی نفس و عرق سرد دارد. استفراغ نیز از علائم این عارضه به‌حساب می‌آید. این علائم گاهی سریعاً خود را نشان می‌دهد و یا اینکه از یک هفته قبل به‌تدریج خودش را نشان می‌دهد.

درد در ناحیه قفسه سینه مهم‌ترین علامت حمله قلبی است البته گاهی در زنان این علائم متفاوت است. زنان در چنین مواقعی از درد در بازو و دست و گردن شکایت می‌کنند. خستگی شدید و سبکی سر نیز از دیگر علائمی است که زنان در حمله قلبی از آن شکایت می‌کنند.

 علائم ایست قلبی  :

در ایست قلبی شرایط کمی متفاوت‌تر است؛ قلب می‌تواند به‌یک‌باره از حرکت بازبماند؛ فرد ظاهرش در این موارد کاملاً طبیعی است اما به‌یک‌باره روی زمین می‌افتد، نفس نمی‌کشد و به زمین می‌افتد، رنگ پوستش سریع آبی می‌شود و هیچ حرکتی نمی‌کند.

وی با توصیه به کسانی که با چنین افرادی روبه‌رو می‌شوند، ادامه داد: اگر فردی دچار ایست قلبی شد فوری به ۱۱۵ زنگ بزنید و بلافاصله او را CPR کنید، هر دقیقه‌ای که بگذرد و او را احیای قلبی نکنید شانس زنده ماندن را بیشتر از او گرفته‌اید.

وی ادامه داد: برای انجام این کار دست‌هایتان را به هم متصل کنید و کف یکدست را بازکرده، سریع و سخت، باپاشنه کف دست، بر مرکز قفسه سینه فشار وارد کنید، هر ۱ ثانیه ۲ فشار به عمق حدود ۶ سانتی‌متر اعمال کنید. شما به این طریق می‌توانید قبل از رسیدن اورژانس عملیات احیا را انجام داده و به زنده ماندن فرد کمک کنید.

منبع : خبرگزاری آتا

درباره ی Admin

مطلب پیشنهادی

علائم انسداد روده

علائم انسداد روده و دلائل ابتلا به این بیماری

یک فوق تخصص گوارش و کبد در خصوص علائم انسداد روده ، دلایل بروز  و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.