سرطان پروستات وعلائم و عوارض وروش های درمان آن

 سرطان پروستات وعلائم و عوارض وروش های درمان آن

Medical X-Ray Scan – Prostate

دلایل ابتلا به سرطان پروستات

سرطان پروستات از عوارض چاقی است پروستات غده ای در سیستم تناسلی مردان می باشد. پروستات بیشتر منیمایعی که حاوی اسپرم است را تولید می کند. این غده که اندازه ای حدود یک گردو دارد در زیر مثانه و اطراف مجرای خروجی مثانه لوله ای که ادرار را از مثانه خارج می کند قرار دارد.

سرطان پروستات یکی از بیماری های شایع مردان می باشد، با اینحال در سنین کم تر از ۴۲ سال نادر بوده و بیشتر در مردان مسن رخ می دهد سرطان پروستات معمولا به آرامی پیشرفت کرده و در ابتدا محدود به غده پروستات می باشد و در سایر قسمت های بدن پخش نمی شود. درحالیکه بعضی از انواع سرطان پروستات به کندی پیشرفت کرده و نیاز به درمان خاصی ندارد، سایر انواع سرطان پروستات شدید بوده و سریعا در بدن پخش می شود .

سرطان پروستاتی که در مراحل اولیه یعنی زمانیکه در حد غده پروستات است و پخش نشده، شناسایی گردد، دارای شانس بیشتری برای درمان موفق می باشد

علائم سرطان پروستات

در مراحل اولیه سرطان پروستات ممکن است علامت و نشانه ای نداشته باشد. سرطان :پروستات در مراحل پیشرفته می تواند باعث بروز علائمی همچون مشکل در ادرار کردن ، کاهش شدت خارج شدن ادرار، خون در ادرار · خون در منی · درد عمومی در کمر، لگن یا ران ها · احساس ناراحتی در ماهیچه های لگنی · درد استخوان ها · انزال و ادرار همراه با درد باشد. اگر هر نشانه وعلامتی در خود دیدید که شما را ناراحت و نگران می کند، به پزشک مراجعه نمایید

دلائل ابتلا به سرطان پروستات

هیچ کس در مورد دلائل اصلی اابتلا به سرطان پروستات مطمئن نیست، عوامل بسیار زیادی وجود دارد که برابتلا به این سرطان تاثیر می گذارند، یکی از عواملی که خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد، سن ،می باشد. هرچه یک مرد مسن ترشد، خطر بیشتری وی را تهدید می کند.

مردانیکه در خانواده شان سابقه سرطان پروستات دارند در خطر بیشتری هستند، همچنین مردانیکه در خانواده شان بیشتر خانم ها سرطان سینه دارند، در خطر بیشتری می باشند مردان چاق مبتال به سرطان پروستات در خطر بیشتری برای چاقی و اضافه وزن و ابتلا به سرطان پروستات پیشرفته هستند تحقیقات نشان می دهد مردانیکه مبتلا به سوزاک بوده اند با خطر بیشتری برای ابتلا به این سرطان روبروهستند تحقیقات نشان می دهد که مصرف روزانه بعضی ازداروها مانند داروهای ضدالتهاب ، باعث افزایش خطر اابتلا به این بیماری می شوند .

عوراض ابتلا به سرطان پروستات

عوارض ابتلا به این سرطان و همچنین درمان آن می تواند شامل بی اختیاری ادرار و یا اختلال نعوظ باشد. خطر مرگ در این بیماری کم بوده و حتی خیلی از مردان مبتلا  به این بیماری به دلائل دیگری فوت کرده اند

.درمان سرطان پروستات

شیوه درمان سرطان پروستات بسته به چندین عامل مختلف از جمله سرعت رشد آن، سلامت عمومی شما و همینطور فواید و عوارض جانبی درمان می باشد. در مردانیکه در مراحل اولیه این بیماری می باشند، درمان فوری ممکن است لازم نباشد و فقط با آزمایش بیماری تحت نظر قرار گرفته می شود. در صورت نیاز به درمان از شیوه های درمانی زیر استفاده می گردد

در این درمان از انرژی قوی برای کشتن سلول های سرطانی استفاده رادیوتراپی، · می گردد. عوارض جانبی این درمان می تواند شامل ادرار دردناک، ادرار پی در پی و فوری، همچنین مدفوع شل و یا درد هنگام دفع مدفوع می باشد. اختالل نعوظ نیز ممکن است در این بیماری رخ دهد.

این درمان بمنظور متوقف کردن تولید هورمون تستوسترون در هورمون درمانی، · بدن شما انجام می شود، چراکه سلول های سرطان پروستات برای رشد به هورمون تستوسترون احتیاج دارند. با قطع این هورمون ممکن است بتوان باعث مرگ سلول ها و یا کند شدن سرعت رشدشان شد. درمان هورمونی در مردانیکه مبتلا به نوع پیشرفته بیماری هستند، استفاده می شود. عوارض جانبی هورمون درمانی شامل :اختالل نعوظ، گرگرفتگی،افزایش وزن ، کاهش میل جنسی وکاهش تراکم  استخوان می باشد.

درمان بعدی جراحی برای برداشتن غده پروستات، · بعضی از بافت های کناری آن و بعضی از غدد لنفاوی می باشد جراحی این بیماری خطر بی اختیاریش ادرار و اختالل نعوظ را در پی دارد در این روش اقدام به منجمد کردن بافت  پروستات و کشتن سلوهای سرطانی می نمایند. این شیوه معمول خطر بالایی داشته و زمانی انجام می شود که رادیوتراپی جوابگو نیست.

برگرفته از کتاب: اختلالات پزشکی در چاقی

نوشته : رضا پور دست گردان

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.