خانه / اقتصادی / وام اوراق تسهیلات مسکن ، میزان سود آن با تمام جزئیات مربوط به آن
وام اوراق تسهیلات مسکن

وام اوراق تسهیلات مسکن ، میزان سود آن با تمام جزئیات مربوط به آن

وام اوراق تسهیلات مسکن بدون نیاز به سپرده گذاری  وبا خرید اوراق پرداخت می‌شود.در واقع راه سریعتری برای گرفتن وام است . در ادامه با جزئیات پرداخت این وام وانواع دیگر وام‌ها آشنا می‌شویم.

انواع وام برای خرید خانه

۱_ یکی از انواع وام‌ها نوع که معمولاً برای دریافت آن باید  مراحل سختی را بگذرانید، تسهیلاتی است که بانک‌های خصوصی و دولتی کشور در اختیار متقاضیان مسکن قرار می‌دهد… این وام معمولاً با سود بسیار بالایی پرداخت می‌شود و باید مراحل سخت بانک را طی کنید تا به تسهیلات دلخواهتان دست‌یابید.

۲_ یک نوع وام دیگر هم وجود دارد که با عنوان“تسهیلات صندوق پس‌اندار یکم” شناخته می‌شود. برای این نوع وام باید به مدت یک سال، ۴۰ میلیون تومان در بانک سپرده‌گذاری کنید. پس از گذشت یک سال شما می‌توانید وام با سود ۱۱ درصد به مبلغ ۸۰ میلیون تومان دریافت کنید. . بنابراین بعد از یک‌ساله ۱۲۰ میلیون تومان برای خرید مسکن خواهید داشت. مزیت این وام این است که سود بسیار کمی دارد و نکته منفی آن این است که باید برای دسترسی به آن، ۳۶۵ روز صبر کنید.

۳_ اما نوع سوم وام مسکن، گرفتن وام اوراق حق تقدم مسکن است. این تسهیلات، درواقع یک “وام اورژانسی” محسوب می‌شود. برای اطلاع بیشتر از شرایط دریافت وام مسکن ادامه‌ی مطلب را بخوانید.

وام اوراق تسهیلات مسکن

وام اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن درگذشته ۳۵ میلیون تومان بود که امروزه به ۶۰ میلیون تومان افزایش‌یافته است. سود این وام ۱۷/۵ درصد است ولی با توجه به روند سریع پرداخت آن می‌توان آن را نادیده گرفت. اقساط این وام در حدود یک‌میلیون تومان در ماه است. یکی از مواردی که باید در مورد این وام در نظر داشته باشید این است که این وام را فقط به خانه‌ای می‌دهند که می‌خرید و نمی‌توانید روی سند خانه‌ای وام بگیرید و آن را هزینه خانه‌ی دیگری کنید. در این مقاله به زبانی ساده مراحل دریافت وام اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن را مرور می‌کنیم.

برای گرفتن این وام سروکار شما با بانک مسکن، فرا بورس و کارگزاری‌های بورس خواهد بود. شما زمانی که به فرا بورس مراجعه می‌کنید فهرستی از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن را به شما خواهد داد که از میان آن حق انتخاب دارید. قیمت این اوراق در روزهای اخیر بین ۹۱ تا ۹۳ هزار تومان است؛ بنابراین برای دریافت یک وام ۶۰ میلیون تومانی به‌اضافه یک وام جعاله مسکن تعمیرات مسکن ۱۰ میلیون تومانی باید حدود ۱۳ میلیون تومان اوراق تسه خریداری کنید درنتیجه درنهایت به‌جای ۷۰ میلیون تومان، حدود ۵۷ میلیون تومان پول خواهید داشت.

جزئیات دریافت وام از طریق خرید اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن

وام مبتنی بر خرید اوراق تسهیلات مسکن تا قبل از اسفند ۹۴ به مبلغ ۳۵ میلیون تومان به متقاضیان پرداخت می‌شد. این مبلغ در تمام کشور یکسان بود؛ یعنی همه مردم در تمام شهرهای ایران، همگی یک مبلغ واحد ۳۵ میلیون تومان را دریافت می‌کردند. آن‌ها می‌توانستند ۱۰ میلیون تومان، وام جعاله تعمیر مسکن نیز به تسهیلات خود اضافه کنند؛ بنابراین وام آن‌ها به ۴۵ میلیون تومان می‌رسید؛ اما از اواخر سال ۹۴، شیوه پرداخت وام مسکن تغییر کرد؛ یعنی تسهیلات در تهران به ۶۰ میلیون تومان و در شهرهای با جمعی بیش از ۲۰۰ هزار نفر به ۵۰ میلیون و در شهرهای با جمعیت کمتر از ۲۰۰ هزار نفر، به ۴۰ میلیون تومان افزایش یافت. سود این وام ۱۷.۵ درصد است؛ یعنی ۰.۵ درصد کمتر از سود مصوب تسهیلات در تمام بانک‌های کشور.

پرداخت قسط بانک مسکن  و مدت‌زمان بازپرداخت آن

اقساط وام مسکن در حالت ۶۰ میلیون تومانی، ۹۹۹ هزار تومان است. به‌این‌ترتیب بعد از ۱۲ سال، آن ۶۰ میلیون تومان را به مبلغ ۱۴۳ میلیون تومان بازخواهید گرداند. در شهرستان با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر به ازای ۵۰ میلیون تومان وام، ماهانه ۸۳۲ هزار تومان قسط پرداخت خواهید کرد. کل این وجه پرداختی بعد از ۱۲ سال ۱۱۹ میلیون تومان می‌شود. در شهرستان‌های با جمعیت کمتر از ۲۰۰ هزار نفر، باید به ازای دریافت ۴۰ میلیون تومان وام، هرماه ۶۶۶ هزار تومان قسط پرداخت کنید، درنتیجه پولی که بعد از ۱۲ سال یعنی ۱۴۴ ماه به بانک مسکن پرداخت می‌کنید، برابر با ۹۵ میلیون تومان خواهد بود.

آیا برای دریافت این وام باید سند خانه را در رهن بانک گذاشت ؟

برای گرفتن این وام باید سند خانه را در رهن بانک بگذارید. علاوه بر این می‌توانید ۱۰ میلیون تومان وام جعاله تعمیرات مسکن را نیز دریافت کنید. وام جعاله تعمیرات مسکن نیز سودی برابر ۱۷.۵ درصد دارد ولی مدت‌زمان بازپرداخت آن ۵ سال است و نه ۱۲ سال. به‌این‌ترتیب مجموع مقدار اقساط این وام ۲۵۱ هزار تومان خواهد بود.
وام از طریق خرید اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن، از نوع عقود “فروش اقساطی” است، یعنی می‌توانید هر زمان اقدام به تسویه وام کنید بدون اینکه سود کل این ۱۲ سال را پرداخت کنید.

وام اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن چیست ؟

در وام اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن کلمه “تسه” کلمه‌ای کلیدی است. “تسه” به معنی اوراقی است که به سپرده‌‌گذاران برای تسهیلات مسکن در بانک مسکن تعلق می‌گیرد. سپرده‌گذاران کسانی هستند که در آینده قصد دریافت وام مسکن را دارد ولی زودتر در بانک مسکن سپرده‌گذاری می‌کنند. در میان افرادی هستند که برای دریافت وام مسکن به بانک مسکن مراجعه می‌کنند درحالی‌که هیچ سپرده‌گذاری در بانک نداشته‌اند. بانک به این افراد پیشنهاد می‌کند اگر فرصت سرمایه‌گذاری و صبر برای رسیدن نوبتشان را ندارند می‌توانند نوبت سرمایه‌گذاران قدیمی بانک مسکن را بخرند.

تسهیلات اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن برای زوجین چگونه است ؟

تسهیلات خرید مسکن برای زوجینی که به صورت مشترک اقدام کنند برای تهران به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان، مراکز استانها و شهرهایی که دارای بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت هستند ۸۰ میلیون تومان و در سایر مناطق شهری ۶۰ میلیون تومان است.

آیا افرادی که از طرح تسهیلات زوجین سال ۹۲ استفاده کرده‌اند می‌توانند از تسهیلات مسکن با خرید اوراق حق تقدم  استفاده کنند؟

خیر، زوچینی که از طرح تسهیلا ت سال ۹۲ استفاده کرده باشند نمیتوانند تسهیلات مسکن از طریق خرید اوراق مسکن را دریافت کنند.

شرایط استفاده از تسهیلات زوجین چیست ؟

این تسهیلات فقط یکبار قابل پرداخت است.

تقسیط این تسهیلات به سه روش ساده، پلکانی سالانه و پلکانی دوره‌ای انجام می‌گیرد.

مدت زمان این وام ۱۲ سال است و سود آن ۱۷.۵ درصد است.

اقساط تسهیلات زوجین چقدر است؟

اقساط تسهیلات زوجین ۱۰۰ میلیون تومانی در تهران به روش ساده ماهیانه حدود ۱ میلیون و ۶۶۶ هزار تومان، اقساط وام ۸۰ میلیونی در مراکز استان‌ها حدود ۱ میلیون و ۳۳۴ هزار تومان و اقساط  ۶۰ میلیون تومانی در سایر شهرها ۱ میلیون تومان خواهد بود.

آیا محدودیتی برای سن ساختمان وجود دارد ؟

بله، اگر حداکثر ۲۰ سال از زمان ساخت ملک مورد نطرتان گذشته باشد سقف تسهیلات در تهران ۱۰۰ میلیون تومان، در مراکز استان و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۸۰ میلیون تومان و برای سایر شهرها ۶۰ میلیون تومان خواهد بود. در صورتی که بیش از ۲۰ سال و حداکثر ۲۵ سال از تاریخ صدور پروانه گذشته باشد سقف تسهیلات ۳۵ میلیون تومان خواهد بود.

منبع: سایت اسکانو

درباره ی Admin

مطلب پیشنهادی

با ارزش‌ترین برند های جهان

با ارزش‌ترین برند های جهان در سال ۲۰۱۹

در رده بندی  با ارزش‌ترین برند های جهان در سال ۲۰۱۹  اپل موفق شد مقام اول …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.