همسان سازی

همسان سازی و اجرایی شدن آن از اول مهرماه

در پی اجرای همسان سازی و افزایش دریافتی بازنشستگان به ۹۰ درصد حقوق شاغلان همتراز، فاصله قابل توجه پرداخت ها بین این دو گروه به حداقل رسیده و از سویی دریافتی بازنشسته ها تا حدی نسبت به گذشته ترمیم خواهد شد؛ این وعده دولت از اول مهرماه اجرا خواهد شد.

از سال های گذشته پرداختی به بازنشسته ها نه تنها در قیاس با شاغلان بلکه نسبت به گروه های بازنشسته نیز چندان قابل قبول نبود و رضایتی نداشتند ، اما به هر ترتیب قانون برنامه ششم توسعه دولت را ملکف به ترمیم وضعیت آنها کرد.

همسان سازی در ماده ۳۰ قانون برنامه ششم توسعه

طبق این ماده موضوع ایجاد شرایط مناسب و عدالت در پرداخت‌ها به بازنشستگان مورد تاکید قرار دارد؛ به طوری که دولت مکلف است بررسی لازم جهت برقراری عدالت در نظام پرداخت، رفع تبعیض و متناسب سازی دریافت‌ها و برخورداری از امکانات شاغلان، بازنشسته‌ها و مستمری‌بگیران کشوری و لشگری سنوات مختلف را انجام دهد.

بر این اساس در سال های اخیر اقداماتی در این راستا صورت گرفت و هر ساله منابعی جهت همسان سازی حقوق بازنشسته ها در بودجه تعریف شد که در سال نسبت به گذشته جدی تر بوده است و منابع مدتظر نیز از۵۰۰۰ میلیارد سال قبل به ۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

اما اخیر دولت وعده دیگری داد مبنی  همسان‌سازی ۹۰ درصدی حقوق بازنشستگان با شاغلان همتراز که از ابتدای مهرماه اجرایی شود، موضوعی که اجرای آن می تواند اوضاع دریافتی بازنشسته‌ها تا حد مناسبی بهبود دهد که البته نوبخت-رئیس سازمان برنامه و بودجه – در تازه ترین اظهاراتش(شب گذشته در برنامه تلویزیونی) بر نهایی بودن و از اجرایی شدن این وعده از مهر ماه تاکید کرده است.

بازنشستگان ۹۰ درصد حقوق شاغلین دریافت خواهند کرد

از گفته های نوبخت این گونه بر می آید که همه بازنشستگان کشوری و لشکری از اول مهر ماه معادل ۹۰ درصد حقوق شاغلین فعلی را دریافت خواهند کرد که در همین رابطه طبق کارشناسی های انجام شده، جدولی تهیه شد که بر اساس آن دریافتی طبقه به طبقه و گروه به گروه اعضای بازنشسته حداکثر ۹۰ درصد شاغلان خواهد بود.

وی البته این تضمین را داده که با این تغییرات که از مهرماه اعمال می شود رضایت بازنشسته ها را به همراه خواهد داشت.

اجرای همسان سازی حقوق بیمه شدگان تامین اجتماعی

اما نوبخت در مورد بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی نیز خبرهای خوبی داشته و گفته که با پرداخت ۳۲ هزار میلیارد تومان از بدهی های دولت به سازمان تامین اجتماعی، تامین سرمایه همسان سازی بیمه شدگان تامین اجتماعی هم انجام خواهد شد.

پیش از این اقدامات دیگری در راستای ترمیم حقوق بازنشستگان صورت گرفته بود؛ به طوری که امکان استفاده از فصل دهم قانون  مدیریت خدمات کشوری در راستای افزایش تا ۵۰ درصدی امتیاز حقوق برای بازنشستگان نیز فراهم شد .

همچنین پرداختی به بازنشستگان برای امسال کمتر از دو میلیون و ۸۰۰ در ماه نیست یعنی پرداختی که برای شاغلان در همین حد تعریف شده است.

در عین حال که سازمان برنامه و بودجه وعده داد تا قبل از آنکه مهر آغاز شود همه پاداش بازنشستگی در همه رده‌ها پرداخت شود.

منبع: اقتصاد آنلاین

درباره ی Admin

مطلب پیشنهادی

پارت کلیک PARTCLICK

پارت کلیک partclick سایت کلیکی معتبر ایرانی و کسب درآمد

پارت کلیک partclick یکی از معتبرترین سایت های کلیکی ایرانی است که کاربران می توانید در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.