افزایش قیمت طلا وسکه وعوامل موثر بر ادامه این روند افزایش قیمت

 افزایش قیمت طلا وسکه وعوامل موثر بر ادامه این روند افزایش قیمت

ادامه روند صعودی قیمت دلار در بازار آزاد

حراج سکه با هدف شکستن حباب قیمتی در بازار همچنان ادامه دارد و در روز‌های اخیر با وجود افزایش قیمت دلار تا حدودی از شیب افزایشی قیمت سکه کاسته شده است، اما هنوز هم قیمت‌ها تا حد زیادی بالاست.

خبرگزاری میزان: حراج سکه با هدف شکستن حباب قیمتی در بازار همچنان ادامه دارد و در روز‌های اخیر با وجود افزایش قیمت دلار تا حدودی از شیب افزایشی قیمت سکه کاسته شده است، اما هنوز هم قیمت‌ها تا حد زیادی بالاست.

با بالارفتن قیمت سکه در هفته‌های اخیر بانک مرکزی فروش سکه‌های حراج را از روز ۴ آذرماه آغاز کرد و هم اکنون نیز این روال ادامه دارد و مسئولان پایان این حراجی را هنگام ثبات قیمت سکه در بازار اعلام کردند.

عوامل موثر بر افزایش قیمت طلا وسکه

از عوامل تاثیرگذار بر افزایش قیمت طلا وسکه می‌توان بالا رفتن قیمت جهانی طلا و نوسانات نرخ ارز را نام برد و علاوه بر آن بر میزان عرضه و تقاضا اشاره کرد.

این درحالی است که در هفته گذشته قیمت جهانی طلا روند کاهشی داشته و به طور متوسط در طول هفته هر روز با کاهش قیمت مواجه بوده است به طوریکه میزان کاهش در روز‌های اخیر به حدود ۳۰ دلار در هر اونس طلا رسید.

در بازار داخلی شرایط به گونه‌ای رقم خورد که با وجود کاهش قیمت جهانی طلا در اوایل هفته شاهد افزایش قیمت طلا وسکه در بازار داخلی بودیم، اما متاسفانه این اتفاق رخ نداد و علت اصلی آن نیز افزایش قیمت ارز اعلام شد که براساس آن قیمت سکه به مرز ۱ میلیون و ۴۴۰ هزارتومان هم در اواسط هفته رسید.

در همین راستا محمد کشتی آرای رئیس اتحادیه طلا و جواهر در خصوص شرایط کنونی بازار طلا و سکه خاطرنشان کرد: در روز‌های گذشته قیمت سکه به کمتر از ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید و از طرفی هم در بازار به هیچ عنوان افزایش تقاضای کاذب نداریم و میان خرید و فروش‌ها و داد و ستد‌ها تعادل وجود دارد و نوسانات نیز تنها به نوسانات قیمت ارز رد بازار بر می‌گردد.

وی در رابطه با اینکه برخی از کارشناسان عقیده دارند این سبک واگذاری سکه به معاملات سفته بازی دامن می‌زند عنوان کرد: زمانی که بانک مرکزی آغاز به واگذاری سکه می‌کند طبیعتاً بازار به تعادل می‌رسد و در این زمان امکان سفته بازی وجود ندارد از طرفی قیمت طلا قیمت جهانی است و هیچ شخص و یا ارگانی نمی‌تواند بر روی آن تأثیر بگذارد و باعث ایجاد اخلال در بازار شود به همین خاطر این نوع از واگذاری‌ها باعث ایجاد تعادل در بازار می‌شود.

بانک مرکزی عامل تنظیم بازار ارز ،طلا وسکه

رئیس اتحادیه طلا و جواهر با اشاره به اینکه بانک مرکزی به عنوان عامل تنظیم بازار ارز، طلا و سکه باید به صورت منظم و با توجه به تقاضای بازار، طلا و سکه را عرضه کند اظهار کر بنابراین با توجه به شرایط و افزایش تقاضا واگذاری سکه مثبت ارزیابی می‌شود.

گفتنی است طبق آخرین اخبار در روز‌های اخیر به منظور بازگرداندن تعادل قیمت به بازار حدود ۲۸ هزار قطعه سکه تمام بهار و نیم بهار آزادی در حراجی به فروش رسید و با تقریب بیش از ۹۵ درصد، همه نرخ‌های ارائه شده در حراجی‌های بانک کارگشایی پایین‌تر از نرخ بازار بوده است.

با این تفاسیر حراجی سکه در حالی با هدف شکستن حباب قیمتی در بازار ادامه دارد که در این مدت قیمت‌ها همچنان بالا بوده و دلیل اصلی این موضوع از سوی مسئولین افزایش قیمت دلار در بازار اعلام شده است.

حال این نکته حائز اهمیت است که با ادامه روند صعودی قیمت دلار در یکی دو روز اخیر قیمت سکه تا حدودی ثبات را تجربه کرده و از شیب تند افزایش قیمت تا حدودی کاسته شده است، اما هنوز هم قیمت‌ها تا حد زیادی بالاست.

گردآوری وتنظیم:سایت روزاندیش

منبع:برترین‌ها

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.