خانه / فرهنگ و هنر / معراج پیامبر اسلام با چه هدفی انجام شده است؟
معراج پیامبر

معراج پیامبر اسلام با چه هدفی انجام شده است؟

هدف از معراج پیامبر اسلام این نبوده که پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) به دیدار خدا در آسمانها بشتابد! آنچنان که ساده لوحان پنداشته اند که متاسفانه بعضى از دانشمندان غربى به خاطر ناآگاهى یا دگرگون ساختن چهره اسلام در نظر دیگران ، آنرا نقل کرده اند، از جمله اینکه «گیورگیو» در کتاب «محمد پیامبرى که از نو باید شناخت» می گوید محمد در سفر معراج به جائى رسید که صداى قلم خدا را مى شنید و مى فهمید که خدا مشغول نگهدارى حساب افراد می باشد! ولى با اینکه صداى قلم خدا را مى شنید او را نمى دید! زیرا هیچ کس نمی تواند خدا را ببیند و لو پیغمبر باشد

این نشان می دهد که مخصوصا قلم از نوع قلم چوبى است! که به هنگام حرکت روى کاغذ تحریر مى لرزد و صدا می کند!! و امثال این خرافات و لاطائلات.

هدف از معراج پیامبر اسلام

 هدف از معراج این بوده که روح بزرگ پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم ) با مشاهده اسرار عظمت خدا را در سراسر جهان هستى، مخصوصا عالم بالا که مجموعه اى است از نشانه هاى عظمت او مشاهده کند، و باز هم درک و دید تازه اى براى هدایت و رهبرى انسان ها بیابد.
این هدف صریحا در آیه یک سوره اسراء و آیه ۱۸ سوره نجم آمده است. روایت جالبى نیز در این زمینه از امام صادق (علیه السلام ) در پاسخ سؤال از علت معراج نقل شده است که فرمود: “ان الله لا یوصف بمکان،و لا یجرى علیه زمان،و لکنه عز و جل اراد ان یشرف به ملائکته و سکان سماواته،و یکرمهم بمشاهدته،و یریه من عجائب عظمته ما یخبر به بعد هبوطه”؛ خداوند هرگز مکانى ندارد، و زمان بر او جریان نمى گیرد،

و لکن او می خواست فرشتگان و ساکنان آسمانش را با قدم گذاشتن پیامبر در میان آنها احترام کند و نیز از شگفتى هاى عظمتش به پیامبرش نشان دهد تا پس از بازگشت براى مردم بازگو کند … .

منبع: انوار طاها

درباره ی Admin

مطلب پیشنهادی

آب نیسان

آب نیسان چیست و چگونه تهیه می‌شود؟

“نیسان” ماه هشتم از ماههای رومى است که از بیست و سوم فروردین شروع می‌‌شود …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.