آرامش - دعا

استرس و نگرانی و رسیدن به آرامش به وسیله دعا

استرس و نگرانی یکی از بزرگ ترین بلاهای زندگی انسانها بوده و هست و عوارض ناشی از آن در زندگی فردی و اجتماعی کاملا محسوس اسـت. بر عکس آن، آرامش یکی از گم شده‌های مهم بشر بودو بـه هر دری میزند تا آنرا پیدا کند .نزدیک‌ترین راه برای رسیدن به آرامش دعا و یاد خداست.

آرامش و دلهره نقش بسیار مهمی در سلامت و بیماری فرد و جامعه و سعادت و بدبختی انسانها دارد و چیزی نیست که بتوان ازآن بـه سهولت گذشت و بـه همین دلیل تاکنون کتاب های‌ زیادی نوشته شده که موضوع انها فقط نگرانی و راه مبارزه با آن و طرز بـه دست آوردن آرامش اسـت.

تاریخ بشر مملوّ اسـت از صحنه  های‌ غم انگیزی که انسان برای تحصیل آرامش بـه هر چیز دست انداخته ودر هر وادی گام نهاده و تن بـه انواع اعتیاد ها داده اسـت.

ولی قرآن با یک جمله کوتاه و پر مغز مطمئن  ترین و نزدیک  ترین راه را نشان داده و می فرماید: … ألا بذکر الله تطمئنّ القلوب: … آگاه باشید با یاد خدا دلها آرامش مییابد. «رعد، ۲۸» «تفسیر نمونه، ج ۱۰؛ ص ۲۱۰»

البته دلی کـه از دغدغه های‌ دنیایی خالی نشود، این گونه کـه باید، نمی‌تواند با یاد خدا آرام باشد.

چنانچه در روایتی از رسول اکرم «صلی الله و علیه و آله» میخوانیم:

فَإِنَّهُ مَن أقبَلَ إلَى اللهِ بِقَلبِهِ جَعَلَ اللهُ قُلوبَ العِبادِ مُنقادَهً إلَیهِ بِالمَوَدَّهِ وَالرَّحمَهِ:

اگر شـما خودرا از هموم دنیا فارغ ساختید، بـه سوی خدا اقبال کرده‌اید و اگر اینچنین شد، خداوند قلوب مردم را متوجه شـما کرده و محبوب دل ها میشوید.

آرامش - دعا

چهار دعا و ذکر قرآنی آرامش بخش و معجزه‌گر از دیدگاه  آیت الله فاطمی:

۱- حسبنا الله و نعم الوکیل ( خداوند برای حمایت انسان کافی است وهیچ کس به اندازه خداوند نمی‌تواند حامی و یار و یاور آدمی در مشکلات و سختی‌ها باشد.)این ذکر برای وقتهایی است کـه ترس و اضطراب دارید.

۲» لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین( خداونداجز تو معبودى نیست! منزهى تو! من از ستمکاران بودم!) این ذکر برای مواقعی که خیلی غمگین وناراحت هستید.

۳» افوض امری الی الله آن الله بصیربالعباد (من کارهای خود را باو واگذار مینمایم خداوند بحال بندگان بینا و آگاه است)«این دعابرای مواقعی کـه میخواهید خداوندمکر و حیله دیگران رو در حق شم خنثی کند.

۴» ماشاالله لا حول ولا قوه الا بالله ( هرچه را خدا خواهد همان شود و قوتی جز به خدا نیست ) این ذکر برای وقتهایی است کـه طالب زیبایی در دنیا هستید.

فرستادن  صلوات زیاد باعث آرامش در خانه می‌شود.

منظور از ذکر چیست؟

منظور آیه فوق از ذکر خدا که مایه آرامش دل ها اسـت تنها این نیست که نام وی را بر زبان آورد و مکرّر تسبیح و تهلیل و تکبیر گفت، بلکه منظور آن اسـت که با تمام قلب متوجه او و عظمتش و علم و آگاهیش و حاضر و ناظر بودنش گردد و این توجه مبدأ حرکت و فعالیت در وجود هر فردی شود بـه سوی تلاش و زندگیه روزمره اش و میان او و گناه، سد مستحکمی ایجاد کند …

آنچنان که نوش دارو مایه اسانی و آرامش مار گزیده اسـت و پس از بـه کار بردن آن احساس نشاء سلامتی و عافیت می کند، نفس نیز از یاد خدا این احساس را می‌نماید.

دعا و ذکر خدا مایه آرامش است

گفتیم بـه طور کلی یاد خداوند بـه هر شکل و صورتی موجب آرامش قلب اسـت،

میرزا احمد آشتیانی «ره» در کتاب هدیه احمدی آورده اند: علامه طباطبایی صاحب تفسیر المیزان فرمودند: جهت آرامش پیدا کردن دست روی سینه بگذارید ودر حالت نشسته و ایستاده چند مرتبه ایه ۲۸ سوره رعد را بخوانید: «الذّینَ امَنوا وتَطمَئِنُّ قُلوبُهُم بذِکرِ اللهِ اَلا بذِکرِ الله تَطمَئِنُ القلوب» … در ایجاد ارامش بسیارموثر اسـت .

آرامش - دعا

آیه الکرسی بخوان زیرا:

خواندن آن هنگام خروج از منزل، هفتاد هزار فرشته نگهبان شـما میشوند.
هنگام ورود بـه منزل، قحطی و فقر و بدبختی هرگز بـه منزلتان نمی آید.
خواندن بعد از وضو،شخصیت شـما را ۷۰درجه بلند مرتبه تر میسازد.
خواندن قبل از استراحت، فرشته ها تمام شب را محافظتان خواهند بود.
خواندن بعد از نماز واجب، فاصله شـما تا بهشت فقط مرگ اسـت.

التماس دعا

منبع: مجله تالاب

درباره ی Admin

مطلب پیشنهادی

کنسرت آنلاین

کنسرت آنلاین خواننده‌های مطرح ایرانی در نماوا

پس از شیوع ویروس کرونا در ایران و تعطیلی سینماها و کنسرت ها ، برنامه ی کنسرت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.