خانه / فرهنگ و هنر / سن انسان در جهان آخرت
سن انسان در جهان آخرت

سن انسان در جهان آخرت

دنیا، سرای کوچ کردن است، ولی مهم این است که انسان به کجا کوچ می کند؛ آیا به سرزمینی سراسر آسایش و رفاه یا به محلی بی آب و علف ،در حقیقت این اعمال و رفتار آدمی است که جایگاه او را درجهان آخرت تعیین می کند و چگونگی زندگی او را در آنجا رقم می زند.در ادامه با روایات و دیدگاه قرآن در مورد سن انسان در جهان آخرت آشنا خواهید شد.

روایات در مورد سن و سال در جهان آخرت

گفته می شود سن انسان در بهشت محاسبه نمی شود و بهشتیان در هر سنی از دنیا بروند جوان می مانند

 انسان های خوب و بدی که امروز در دنیا هستند, بهشتیان و دوزخیان فردا در عالم آخرتند, با این تفاوت که بشر تا در این عالم زندگی می کند, محکوم به قوانین و سنن طبیعی این عالم است و چون در عالم آخرت قدم می گذارد, مقهور و مسخّر قوانین و مقررات آن عالم خواهد بود.
جهان آخرت
اما تغییر شکل و شمایل انسان ها با تغییر سن و سال از موضوعات مربوط به این دنیا است، اما جهان آخرت به ویژه بهشت این گونه قابل تصویر نیست که انسان ها شکل و قیافه های مختلف مثلاً گروهی کودک، عده ای میان سال، برخی پیر و… باشند. حتی اگر معتقد باشیم که جهان آخرت نیز مادی است، اما در هر حال سن و سال با آن تصوری که اکنون از آن داریم برای بهشتیان وجود ندارد. آنچه از روایات برمی آید، این است که مؤمنانی که وارد بهشت می شوند به صورت انسان های جوان و زیبا هستند:”یدخلون الجنه شبابا منورین و قال إن أهل الجنه جرد مرد مکحلون” بهشتیان مانند جوانانی زیبا و نورانی وارد بهشت می شوند.

دیدگاه قرآن در مورد سن انسان در جهان آخرت

در قرآن کریم آن جا که از همسران پاک بهشتی سخن به میان آمده، می‏ گوید:نزد بهشتیان همسرانی است که فقط چشم به شوهرانشان دوخته‏ اند، همگی جوان و با شوهران خود هم سن و سال اند:”وَ عِنْدَهُمْ قاصِراتُ الطَّرْفِ أَتْرابٌ”.
“اتراب” به معنای ” سن و سال”، یکی از توصیفات برای زنان بهشتی نسبت به همسرانشان است؛ چرا که توافق سنی جاذبه را میان دو همسر افزون می‏ کند، و یا توصیفی است برای خود آن زنان که همه آنها هم سن و سال و جوانند. به بیان دیگر؛ هیچ یک در معرض اختلاف جوانی، پیری و فرسودگی قرار نخواهند گرفت، نه کودک اند و نه پیر و فرسوده.
 به عبارت دیگر، آنان دائما در بهترین شکل و حالت هستند که گذر زمان در این شادابی تأثیری نخواهد داشت.
اما در جهنم هر نوع عذابی میتواند باشد و مثل پیری.
منبع: نمناک

درباره ی Admin

مطلب پیشنهادی

دفن بیماران کرونایی

دفن بیماران کرونایی چه احکامی دارد؟

به گزارش  سایت روزاندیش به نقل از مشرق، صفحه اینستاگرام طلبه تودی درباره احکام دفن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.