چهارشنبه , فروردین ۲۰ ۱۳۹۹
خانه / فرهنگ و هنر / ده کتاب برتر هزاره سوم به انتخاب گاردین

ده کتاب برتر هزاره سوم به انتخاب گاردین

فهرست ۱۰۰ کتاب برتر هزاره سوم که آثار منتشر شده از سال ۲۰۰۰ تاکنون را در بر گرفته است، به انتخاب نویسندگان و منتقدان کتاب منتشر شد که در این مطلب با ۱۰ کتاب برتر آشنا خواهید شد.

۱۰ کتاب برتر هزاره سوم

۱. «تالار گرگ»

اولین کتاب برتر در این نظرسنجی  کتاب «تالار گرگ»  نوشته هیلاری مانتل می‌باشد. مانتل بیش از یک ربع قرن در حال نوشتن کتاب بود تا با انتشار این کتاب به یک پدیده بدل شد. او قسمت‌های دوم و سوم این کتاب را در قالب یک سه‌گانه نوشت که قسمت سوم آن قرار است ماه مارس با عنوان «آینه و نور» منتشر شود. این سه‌گانه داستانی درباره توماس کرامول بر بستر وقایع واقعی تاریخی انگلستان است.

کتاب برتر

۲- «گیلئاد»

در مکان دوم «گیلئاد» نوشتن مریلین رابینسون که سال ۲۰۰۴ منتشر شد جای دارد. این رمان فلسفی در قالب نامه‌هایی که توسط جان امیس کشیش در دهه ۱۹۵۰ به پسرش نوشته شده شکل گرفته است.

کتاب برتر

۳-. «زمان دست دوم»

کتاب «زمان دست دوم» نوشته سوتلانا آلکسوویچ در سال ۲۰۱۳ در مکان سوم جای گرفته است. کتاب این نویسنده برنده جایزه ادبی نوبل بر مبنای هزاران ساعت شهادت شفاهی و تاریخی مردم اتحاد جماهیر شوروی شکل گرفته است. نویسندگان، پیشخدمت‌ها، پزشکان، سربازان، ماموران دستگاه‌های سابق کرملین، بازماندگان اردوگاه‌های کار اجباری خاطرات خود را در این کتاب به زبان آورده‌اند.

بهترین رمان‌های هزاره سوم به انتخاب گاردین

۴-«هرگز رهایم مکن»

«هرگز رهایم مکن» نوشته کازئو ایشیگورو در سال ۲۰۰۴ در جایگاه چهارم است. وی که با کتاب “بازمانده روز” در سال ۱۹۸۹ برنده جایزه بوکر شد، در این کتاب که ششمین رمان اوست، مرکز کلونینگ انسان در انگلستان را موضوع خود قرار داده و به کشفی نفیس و درخشان درباره تمرگ و معنای انسان بودن پرداخته است.

۵- «آسترلیتز»

«آسترلیتز» نوشته دبیلو جی سبالد در سال ۲۰۰۱، سبالد که در اثر تصادف اتومبیل در سال ۲۰۰۱ درگذشت در این کتاب ترکیب از وقایعی واقعی و داستانی را در هم آمیخته و با در هم تنیدگی سفر‌های درونی و بیرونی تأثیر زیادی در ادبیات معاصر داشته است. این کتاب درباره یک مرد و وحشت از یهودی بودن و از دست رفتن قرن بیستم است.

بهترین رمان‌های هزاره سوم به انتخاب گاردین

۶-«دوربین کهربایی»

«دوربین کهربایی» نوشته فیلیپ پولمن سومین کتاب از سه‌گانه «نیروی اهریمنی» است. کتاب درباره دکتر مری مالون است که به دنیای موجوداتی خیالی وارد شد و با آن‌ها دوست می‌شود.

۷-«بین من و دنیا»

«بین من و دنیا» تا – نهیسی کوتس در سال ۲۰۱۵. این کتاب که تعمقی بی‌نظیر در معنای سیاهپوست بودن در دنیای امروز است این نویسنده را به یکی از مهم‌ترین چهره‌های روشنفکری و نویسندگان امروز آمریکا بدل ساخته است. وی به عنوان پسر یکی از اعضای پلنگ سیاه در خیابان‌های خشونت‌بار بالتیمور بزرگ شده و با صدایی چالش‌برانگیز و در عین حال شاعرانه این موضوع را بررسی کرده است.

بهترین رمان‌های هزاره سوم به انتخاب گاردین

۸-«زمستان»

«زمستان» نوشته الی اسمیت در سال ۲۰۱۶؛ به عنوان یکی از اوین رمان‌های بریتانیایی در دوران پسابرگزیت نویسنده در این کتاب با بهره گرفتن از همه سابقه نویسندگی‌اش به عشق و هنر، زمان و رویاها، زندگی و مرگ پرداخته است.

۹- «اطلس ابر»

«اطلس ابر» نوشته دیوید میچل در سال ۲۰۰۴؛ این کتاب حماسی ترکیبی از چند داستان از قرن نوزدهم تا دهه ۱۹۷۰ است و در نهایت پایان زمان را دربر می‌گیرد.

بهترین رمان‌های هزاره سوم به انتخاب گاردین

۱۰-  «نیمی از یک خورشید زرد»

«نیمی از یک خورشید زرد» نوشته چیماناندا نگوزی آدیچی در سال ۲۰۰۶. این نویسنده نیجریه‌ای که در دوره جنگ بیافرا بزرگ شد، در این رمان که جایزه اورنج را برد از تلاش‌های سیاسی و فردی برای مقابله با میراث استعمار در آفریقا نوشته است.

کتاب برتر

 

 

منبع: برترین‌ها

درباره ی Admin

مطلب پیشنهادی

سقط جنین

سقط جنین از منظر قرآن و مراجع تقلید

سقط جنین حرام است و گناه بزرگ و نابخشودنی طبق بیانات قرآن و مراجع تقلید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.