یکشنبه , فروردین ۱۷ ۱۳۹۹
خانه / فرهنگ و هنر / آب نیسان چیست و چگونه تهیه می‌شود؟
آب نیسان

آب نیسان چیست و چگونه تهیه می‌شود؟

“نیسان” ماه هشتم از ماههای رومى است که از بیست و سوم فروردین شروع می‌‌شود و تا ۳۰ روز ادامه دارد بنابراین قسمت عمده ماه نیسان، مقارن اردیبهشت ماه است و کمى از آن در آخر ماه فروردین قرار دارد.

خداوند در قرآن کریم می‌فرماید :«وَ هُوَ الَّذی أرسَلَ الرّیَاحَ بُشرَاً بَینَ یَدَی رَحمَتِهِ وَ أنزَلنَا مِن السّماء مَاءً طَهُورَاً»(فرقان:۴۸) او کسی است که بادها را بشارتگرانی پیش از رحمتش فرستاد و از آسمان آبی پاک‌کننده نازل کردیم.

از بعضى از روایات استفاده مى‌‌شود بارانى که در این ماه از آسمان نازل مى‌‌‌شود، خواص و آثار فراوانى دارد و اگر کسى مقدارى از آن را در ظرف پاکى جمع کند و سوره‌‌ها و دعاهاى زیر را بر آن بخواند، هر کس از آن آب بخورد، از بیمارى‌‌هاى گوناگون جسمانى و اخلاقى رهایى مى‌‌یابد و به‌قدرى در این روایت آثار و برکات، براى آن ذکر شده است که انسان در شگفتى فرو مى‌رود.

نحوه جمع‌آوری آب نیسان

موقع بارش باران در این زمان از سال، ظرفی را زیر آن گذاشته تا آب باران جمع شود، سپس هر یک از سوره‌‌ها یا دعاهای زیر را «هفتاد مرتبه» بر آن آب مى‌‌خوانید و بعد آب را می‌نوشید‌:

۱. سوره «حمد»

۲ ـ آیه الکرسى

۳ ـ سوره «قل یا أیّها الکافرون»

۴ ـ سوره «سبّح اسم ربّک الاعلى»

۵ ـ سوره «قل أعوذ برب الفلق»

۶ ـ سوره «قل أعوذ بربّ النّاس»

۷ ـ سوره «قل هو اللّه أحد»

همچنین هر یک از ذکرهاى زیر را «هفتاد مرتبه» می‌‌خوانید:۱ ـ «لا إله إلّا اللّه».۲ ـ «اللّه أکبر».۳ ـ «اللّهم صلّ على محمّد و آل محمّد».۴ ـ «سبحان اللّه و الحمدللّه و لا إله إلّا اللّه».

خواص آب نیسان از زبان رسول‌الله

از رسول‌اللّه صلّى الله علیه و آله روایت شده که فرمودند‌: جبرئیل دوا و دارویی را به من یاد داده  که با بودن آن به دارویی دیگر نیاز نیست (یعنی آثار فراوانی دارد)، عرضه شد: یا رسول‌الله، این دوا چیست؟
فرمودند‌: آب باران را جمع می‌کنید قبل از آنکه به زمین برسد. و آن را در ظرفی تمیز می‌ریزید و بر روی آن می‌خوانید الحمد‌لله الی آخرها هفتاد مرتبه‌، پس از آن می‌نوشی در هر صبح و شام به‌اندازه جرعه و قدحی؛ قسم به آن خدایی که من را به حق مبعوث کرد این دارو سبب می‌شود که مریضی از بدن و استخوان و رگها و عروق رخت بربندد.

هرچند خوردن آب باران در این محدوده زمانی حتی اگر بدون رعایت نکات بالا باشد نیز می‌تواند تأثیر خوبی بر بدن افراد داشته باشد و این به‌علت تأثیر کواکب و صور فلکی خاص در این موقع از سال است اما ارجح است به‌منظور تأثیر بیشتر و بهتر، رعایت نکات فوق شود تا از ثواب و خواص آن بهره‌مند شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

درباره ی Admin

مطلب پیشنهادی

سقط جنین

سقط جنین از منظر قرآن و مراجع تقلید

سقط جنین حرام است و گناه بزرگ و نابخشودنی طبق بیانات قرآن و مراجع تقلید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.