خانه / فرهنگ و هنر / آخرت شناسی مسیحیان و جهان پس از مرگ در دین آن‌ها
آخرت شناسی مسیحیان

آخرت شناسی مسیحیان و جهان پس از مرگ در دین آن‌ها

 مسأله حیات پس از مرگ، یکی از دغدغه‌­های اصیل و دیرین بشری است که عمری به درازای عمر بشر دارد؛ چه، هر انسانی به تجربه دریافته که مرگ واقعیّتی است که گریز و گزیری از آن نیست، و به ناچار باید آن را پذیرفت و با آن کنار آمد. از این رو، این مسأله از دیر باز یکی از دل‌مشغولی های عموم انسان ها، خاصّه متفکّران، بوده است. از همین رو متفکران به قدر وسع کوشیده­اند تا گرهی از کار فروبسته این مسأله بگشایند و به این پرسش مهمّ و سرنوشت ساز پاسخ دهند که آیا واقعاً از پسِ امروز، فردایی در کار هست یا نه؟ و اگر احیاناً هست، کیفیّت آن به چه صورت است و چه سرنوشت محتومی در انتظار آدمی است؟

آخرت شناسی مسیحیان

آخرت شناسی مسیحیان ریشه در «کتاب مقدّس» (عهد جدید و عهد عتیق آنان دارد و نسبت به آخرت شناسی یهودیان زنده و روشن است. با وجود این، در کتاب مقدّس مسیحیان درباره کم و کیف حقایق پس از مرگ خصوصاً بهشت و جهنّم کمتر سخن رفته است.

مطالبی که در«کتاب مقدّس» مسیحیان در باب جهان آخرت عنوان شده، غالباً تحت عناوین گوناگونی مانندِ روز رستاخیز، کیفر و جزا، داوری، آمرزش گناهان، ملکوت آسمان، حیات جاویدان، جهنّم و… آمده است.

اعتقادات مسیحیان در مورد حیات پس از مرگ

مسیحیان معتقدند که ارواح آدمیان با مرگ جسمانی از بین نمی­روند، بلکه باقی می­مانند و بلافاصله برای قضاوت و داوری اوّلیّه (داوری خاص) در محکمه عدل الهی حاضر می­شوند. این داوری بر طبق اعمال نیک و بد افراد در زندگانی مادّی صورت می­گیرد. در این مرحله، نیکان و پاکان به بهشت می­روند و گناهکاران که زندگانی­شان را در سرپیچی از امر خدا گذرانده­اند، سریعاً به دوزخ فرستاده می­شوند. امّا کسانی که تکلیفشان مشخّص نیست، یعنی کسانی که در زندگانی زمینی­شان به گناه آلوده شده­اند و در عین حال خالصانه توبه و اظهار ندامت کرده­اند، ابتدائاً به برزخ فرستاده می­شوند و پس از پاک شدن به بهشت می­روند.

اما داوری نهایی (داوری عام) پس از رستاخیز مردگان انجام می­گیرد. رستاخیز مردگان زمانی روی می­دهد که دنیا به پایان برسد و دنیا زمانی به پایان می­رسد که به خواست و اراده الهی عیسی مسیح به عنوان داور نهایی دوباره ظهور کند و انجیل را تعلیم جهانی دهد و همه یهودیان به آیین مسیحیّت بگروند.

در این رستاخیز، ارواح تمام انسان ها به همراه بدن هایشان با همه ویژگی های خود زنده می گردند و در برابر خدا برای ارزیابی و داوری نهایی، براساس اعمالشان در زندگی دنیوی حاضر می­شوند. در این داوری، کسانی که اعمالشان بر طبق تعالیم عیسی بوده باشد، به بهشت می روند و کسانی که بی ­تقوا و گناهکار باشند، مستوجب عقوبتند و به دوزخ فرستاده می­شوند. دوزخ مکان کیفر ابدی و جدایی دائمی از خداوند است و بهشت مکان یا وضع و حال سعادت­آمیز از طریق قرب الهی است.

منبع:پایگاه اطلاع رسانی حوزه

درباره ی Admin

مطلب پیشنهادی

آموزه‌های بهائیت

آموزه‌های بهائیت در مورد ازدواج با محارم

سید کاظم موسوی پژوهشگر فرق مذهبی با اشاره به شکایت اخیر یک دختر از پدر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.