خانه / سینما و تلویزیون / بیوگرافی مهتاب کرامتی بازیگر سینما و تلویزیون
مهتاب کرامتی

بیوگرافی مهتاب کرامتی بازیگر سینما و تلویزیون

مهتاب کرامتی متولد ۲۵ مهر ۱۳۴۹ در ملایر میباشد. دراین بخش از سایت روزاندیش با بیوگرافی این هنرمند آشنا خواهید شد.

زندگینامه و بیوگرافی مهتاب کرامتی

نام:مهتاب

نام خانوادگی:کرامتی

تاریخ تولد:۱۳۴۹/۷/۲۵

محل تولد:ملایر

تحصیلات:کارشناسی رشته میکروبیولوژی

زندگی شخصی

مهتاب کرامتی متولد ۲۵ مهر ۱۳۴۹ در ملایر میباشد. مهتاب کرامتی شیخ الاسلامی تحصیلاتش را در رشته میکروبیولوژی با مدرک کارشناسی از دانشگاه آزاد اسلامی به پایان رساند.

مخالفت خانواده با بازیگری او

آن زمان که ما می خواستیم به کلاس بازیگری برویم باید با خانواده هایمان می جنگیدیم تا به ما اجازه رفتن به این دوره ها را بدهند. خانواده خود من به هیچ عنوان راضی نبودند من بازیگر شوم. نگاه خانواده ها به سینما طور دیگری بود. الان علاوه بر تغییر نوع نگرش تعداد کلاس های بازیگری هم زیاد شده و مقوله بازی راحت و در دسترس است. در آن دوره ما باید کلی تست می دادیم و هر کسی را هم قبول نمی کردند که حتی به راحتی تست دهد.

از زمانی که به یاد دارم کار کرده ام؛ وقتی دانشجو بودم، تدریس خصوصی می کردم، در آزمایشگاه دانشگاه نیز مشغول به کار بودم. همیشه یاد گرفتم که باید کار کنم. پول توجیبی ام را از پدرم می گرفتم ولی همیشه کارم را هم انجام می دادم.

ازدواج مهتاب کرامتی:

من سال ها پیش ازدواج کردم. زندگی خیلی خوبی هم داشتم. در واقع چون در سن پایین ازدواج شکل گرفت موفقیت آمیز نبود. اما هنوز از حال هم باخبر هستیم. اما خب این بزرگ شدن ما در ۲ روند متفاوت شکل گرفت و در نهایت مسیر ما از هم جدا شد.

بابک ریاحی پور همسر سابق مهتاب کرامتی یکی از معروف ترین نوازنده های ایرانی با ساز تخصصی گیتار باس است و در زمینه موسیقی راک فعالیت می کند. او در آلمان موسیقی را آموخته، آن را در ایران ادامه داده و با خواننده هایی مثل محمد نوری و گروه هایی مثل اوهام و آویژه که نوعی موسیقی تلفیقی را دنبال می کرد ه اند، همکاری داشته است.

مهتاب کرامتی و همسر سابقش بابک ریاحی پور

فعالیت مهتاب کرامتی در یونیسف

انتخاب من برای عنوان سفیر یونیسف به رشته تحصیلی من که «میکروبیولوژی» است و مقوله ایدز. در واقع آشنایی من با یونیسف برمی گردد به کمپینی که با آن ها همکاری کردم. من نمی دانستم چیزی به اسم «سفیر صلح» در ایران وجود دارد، اما خوشبختانه خوش شانسی من بود که این آشنایی اتفاق افتاد و دغدغه ام دیده شد.

واقعیت این است من برای این کمپین و موارد اینچنینی زمان می گذاشتم؛ یعنی فقط به عنوان یک نماد و دوستدار به این همکاری نگاه نکردم. ما برای کار وقت می گذاریم، خیلی بیشتر از روزهای اول. بعد از آن، کار من جدی تر شد و تبدیل شدم به سفیر حسن نیت یونیسف که در شاخه های مختلف کار می کند و HIV (ایدز) یکی از آن هاست.

فعالیت‌های هنری

بازی در مجموعه مردان آنجلس 

سال ۱۳۷۵ دوره بازیگری را در کلاسهای آزاد بازیگری می گذراند و همان جا برای ایفای نقش هلن در فیلم – مجموعه مردان آنجلس انتخاب می شود.

بازی در فیلم مردی از جنس بلور

سال ۱۳۷۷ در فیلم مردی از جنس بلور به کارگردانی سعید سهیلی ایفای نقش می کند که نمی تواند درخششی برایش محسوب شود.

فیلم مومیایی

یک سال پس از آن در فیلم مومیایی ۳ و مرد بارانی بازی می کند. اولین فیلم کمدی خوش ساخت با بازی پرویز پرستویی بود که جای کار چندانی برای او به نقش یک دلال عتیقه نداشت.

مرد بارانی

پس از آن در فیلم سینمایی مرد بارانی به کارگردانی ابوالحسن داودی و در کنار فرامرز قریبیان به ایفای نقش پرداخت. خلاصه داستان :دکتر هادی بارانی، از سال ها پیش تلاش می کند با کمک داروهای گیاهی، راهی برای درمان سرطان بیابد….

مریم مقدس

مریم مقدس باز هم یک اثر تاریخی مذهبی به کارگردانی شهریار بحرانی بود. که به صورت فیلم/ مجموعه تلویزیونی ساخته شد و بهشت از آن تو تجربه ای متفاوت از علیرضا داوودنژاد بود که بازی خوب کرامتی به آن جلوه داد.

مجموعه تلویزیونی خاک سرخ

سال ۱۳۸۰ تنها به بازی در مجموعه تلویزیونی خاک سرخ می پردازد که اولین تجربه تلویزیونی حاتمی کیا محسوب می شود. او نقش یک زن جنوبی که به دنبال دخترش می گردد برای دومین بار رویاروی پرویز پرستوییقرار می گیرد که شاید تا به امروز بهترین بازی کرامتی در یک اثر محسوب می شود.

ملاقات با طوطی

پس از آن در سال ۱۳۸۱ در اکشن ملاقات با طوطی همراه با ماهایا پطروسیان و محمدرضا فروتن ظاهر می شود که دومین همکاری او علیرضا داوودنژاد محسوب می شود. شاه خاموش در سال بعد به کارگردانی همایون شهنواز تجربه ناموفقی تاریخی بود و نتوانست هیچ موفقیتی چه از لحاظ تجاری و چه از لحاظ هنری برای او در پی داشته باشد.

عصر یخبندان

 مهتاب کرامتی برای بازی در فیلم عصر یخبندان کاندید دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن در دوره سی و سوم جشنواره فیلم فجر سال ۱۳۹۳ شد ولی سیمرغ را باران کوثری از آن خود کرد.

خلاصه فیلم :در عصر یخبندان خارپشت ها تصمیم گرفتند رنج خارهای یکدیگر را تحمل کنند اما کنار هم باشند و به هم گرما بدهند، خارپشت ها تنها جاندارانی بودند که در عصر یخبندان زنده ماندند.

فیلم شناسی

فیلم‌های سینمایی

۱۳۹۵ ماجان

۱۳۹۵ مرداد

۱۳۹۳ مزار شریف

۱۳۹۳ عصر یخبندان

۱۳۹۳ ارغوان

۱۳۹۳ جامه دران

۱۳۹۲ اشباح

۱۳۹۲ ناخواسته

۱۳۹۱ فرزند چهارم

۱۳۹۰ آذر

۱۳۹۰ زندگی خصوصی آقا و خانم میم

۱۳۹۰ اسب حیوان نجیبی است

۱۳۸۹ چیزهایی هست که نمی دانی

۱۳۸۹ آلزایمر

۱۳۸۸ آدم کش

۱۳۸۸ شبانه روز

۱۳۸۷ بیست

۱۳۸۷ دوزخ برزخ بهشت

۱۳۸۷ تردید

۱۳۸۶ آتش سبز

۱۳۸۶ زن ها فرشته اند

۱۳۸۵ آدم

۱۳۸۵ پاداش سکوت

۱۳۸۵ حس پنهان

۱۳۸۳رستگاری در هشت و بیست دقیقه

۱۳۸۳ هشت پا

۱۳۸۲ شاه خاموش

۱۳۸۲ ملاقات با طوطی

۱۳۷۹ بهشت از آن تو

۱۳۷۸ مرد بارانی

۱۳۷۸ مومیایی ۳

۱۳۷۷مردی از جنس بلور

مجموعه های تلویزیونی

۱۳۷۹-۸۰  خاک سرخ

۱۳۷۹      مریم مقدس

۱۳۷۶-۷۷ مردان آنجلس

مستند ها

صفرتا سکو (تهیه کننده مهتاب کرامتی ۱۳۹۵)

جوایز مهتاب کرامتی

جایزه بهترین بازیگر زن – جشنواره بین المللی فیلم ایماجین ایندیا ۲۰۱۵

 تندیس زرین و دیپلم افتخار بهترین بازیگر زن – جشنواره فیلم شهر ۱۳۹۴

 جایزه بهترین بازیگر زن – جشنواره فیلم باتومی ۲۰۱۳

 دیپلم افتخار بهترین بازیگر زن – جشنواره فیلم فجر ۱۳۸۹

 کاندید و برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن – جشنواره فیلم فجر ۱۳۸۷

سفیر حسن نیت سازمان بین المللی یونیسف

منبع: نمناک

درباره ی Admin

مطلب پیشنهادی

شهره صولتی

بیوگرافی شهره صولتی خواننده ایرانی

فاطمه صولتی بانام مستعار شهره صولتی یا شهره (زاده ۱۴ دی ۱۳۳۷ در تهران) خواننده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.